panustamine

Panustamine: TOP 10 põnevaimat spordiala, millele panus teha

Maailmas leidub spordialasid igale maitsele. Mõnele meeldib rahulikum meeskonnasport, mõnele äkiline võitlussport ning mõned eelistavad hoopis e-sporti. Leidub ka neid, kes hoolivad vaid kihutavatest masinatest ehk on rallispordi fännid.

Spordialade iseloomud on samuti erinevad. Kiire mängutempoga pallimängualade puhul muutub skoor lühikese aja jooksul mitmeid kordi, kuid haruldased pole ka sellised spordialad, kus kohtumise lõpus võivad tablool särada nullid ehk poleks justkui midagi toimunud.

Omaette kategooriatesse jagunevad spordialad ajalise pikkuse alusel. Poksimatš võib kesta loetud minutid, kuid Ameerika jalgpalli kohtumine kestab umbes kolm tundi.

Panustajate jaoks on iga sport mõnevõrra erinev ning seda ka põnevuse vaatevinklist. Toome teieni valiku spordialadest, mis võiksid igale panustajale pakkuda kõige rohkem põnevust.


Jalgpallile panustamine

Jalgpall on põhjusega üks maailma kõige populaarsemaid spordialasid ja kahtlemata pakuvad ka kihlveokontorid just sellele spordialale kõige laialdasemat panustevalikut.

Lisaks meeskondlikele panustevalikutele saab jalgpallis ennustada ka kindlate mängijate statistikat. Näiteks, kas Lionel Messi annab resultatiivse söödu või Erling Haaland lööb värava? Sellised panused on hea valik neile, kes kohtumise lõpptulemuse osas nii kindlad ei ole ja eelistavad panustada pigem teatud mängijate edule.

Samuti on jalgpall oma olemuselt väga taktikaline spordiala, mis muudab ka madalaskoorilisemad kohtumised põnevateks vaatemängudeks. Seda kõike lihtsate reeglite juures, mis enamus spordisõpradele ei vaja mitte mingit tutvustamist.

Kui mõne teise spordiala puhul võib tekkida olukord, et väiksematele turniiridele kihlveokontorite poolt panustamist ei pakutagi, siis jalgpalliga seda muret pole. Panuseid saab teha alates Meistrite liiga tippkohtumistest kuni kohalike karikakohtumisteni välja.

Mainimata ei saa jätta ka ülekannete kättesaadavust, mis jalgpalli puhul on äärmiselt eeskujulik. Piisab vaid mõnest spordikanalist või osavatest näppudest netistriimide maailmas. Paljud kihlveokontorid pakuvad ka ise oma keskkondades ülekandeid.

Jalgpall on ka üks nendest spordialadest, mille puhul on enamus spordifännidel kujunenud välja teatud meeskonna osas emotsionaalne side ning seda haaravam on panustada enda lemmikmeeskonna edule või vihatuima meeskonna vastu.

Kui proovida välja tuua ka üks negatiivne aspekt jalgpalli kohta, siis selleks võiks olla kohtuniku üsna suur roll. Nimelt erinevalt rallist, talispordist, kergejõustikust või tennisest on jalgpallis kohtunikul palju suurem roll ning teatud olukordades võib see panustaja kahjuks mängida. Näiteks liiga pehme penalti või kergekäeliselt jagatud hoiatuskaardid.


Korvpallile panustamine

Korvpall on oma iseloomult selline spordiala, kus jõuab lühikese aja jooksul palju toimuda. Kui jalgpallis võib mõni kohtumine kulgeda üsna sündmustevaeselt ja mõnikord jääb isegi skoor avamata, siis korvpallis seda ohtu ei ole. See muudab ka panustamise huvitavamaks.

Sarnaselt jalgpallile pakutakse ka korvpallis tavapäraste panustevalikute kõrvale individuaalseid mängijate valikuid ning neid kasutades on võimalik ka igavamat sorti kohtumised muuta pingelisteks elamusteks.

Euroopas ja Ameerikas on korvpall äärmiselt populaarne spordiala ja seetõttu leiab iga päev aset rohkelt huvitavaid korvpallimatše. See eristab antud spordiala näiteks talispordist või motospordist, kus ei pruugi mõni päev ühtegi sündmust toimuda.

Mänguaja pikkus on samuti igati optimaalne. NBA kohtumised võivad küll venida üle kahe tunni pikkuseks, kuid üldjuhul saab hakkama umbes pooleteist tunniga ja selline meelelahutus sobib väga mõnusalt argipäeva õhtusse.

Miinusena võiks korvpallile panustamise puhul välja tuua ühe mängija tähtsuse. Ehk kui mängu jooksul saab mõni mängija vigastada, siis tema platsilt lahkumine mõjutab mängukäiku väga suurel määral ja see võib lõpuks ka mängu eel valitud panused kaotuseni viia.


Tennisele panustamine

Tennise muudab panustajate jaoks üheks lemmikspordialaks asjaolu, et see on individuaalsport ning ei pea mõtlema kõikvõimalikele faktoritele, mis mõjutavad meeskonnasporti. Pole vaja pead valutada võimalike koosseisu vangerduste või treeneri otsuste üle.

Lisaks sellele on tennisematšid üldjuhul sobilikud neile, kes kasutavad rohkelt live-panuseid. Seda eelkõige põhjusel, et kohtumisi jälgides on võimalik kindlaks teha, kui momentum on ühe mängija käest minemas teisele ning sellele siis reageerida.

Samuti võib öelda, et tegemist on üsna üllatusterohke spordialaga. Päris tippude tipud ehk maailma esinumbrid kaotavad harva, kuid nende selja taga on tohutu hulk üsna võrdseid tennisiste, kelle hulgast suudavad autsaiderid üsna tihti favoriite üllatada.

Tennise põnevuse kasuks räägib iga punkti tähtsus, pikemate pauside puudumine ja vaatemängulisus. Kergeks miinuseks on asjaolu, et välitingimustes toimuvate matšide puhul võivad kohtumised vihma tõttu pooleli jääda ja seega on panused pikka aega ootel. Haruldased pole ka olukorrad, kus mõni mängija peab tervislikel põhjustel loobumisvõidu andma ja see viib teatud olukordades panuste tühistamiseni.


WRC ralli  ja Vormel-1

Motosport on niigi väga põnev spordiala, kus tihtipeale lahutavad võitjaid ja kaotajaid vaid üksikud sekundid. Panustades on võimalik põnevust veelgi üles kruvida.

Rallisport kuulub nende spordialade hulka, kus võib näha suuri üllatusi ja ootamatused ei hüüa tulles. Tehnikasport on juba kord selline, et miski ei ole kivisse raiutud ja piisab vaid ühest õnnetust olukorrast, kui favoriit on konkurentsist väljas.

Samuti võivad kaarte segada ilmastingutingimused ning tiimiotsused. Ehk sportlasel endal on tulemuses suur roll, kuid võrreldes teiste spordialadega, mängivad suurt rolli ka muud faktorid.

Miinusena võib välja tuua panustevaliku üsna kitsa valiku. Sellele lihtsalt ei ole võimalik teiste spordialadega võrreldes samaväärselt laia koefitsientide valikut pakkuda.


Jäähokile panustamine

Jäähoki on eelkõige populaarne Ameerikas, Venemaal ja Skandinaavias, kuid suurturniirid on alati väga põhimõttelised sündmused ja naelutavad teleri ette ka neutraalsed spordisõbrad.

Panustamise poole pealt võib teatavaid paralleele tuua jalgpalliga ehk valikuid on igale maitsele ja seda nii meeskondlikult kui ka individuaalsete sportlaste kohta.

Iseloomu poolest on jäähoki nii kõrge tempoga spordiala, et iga hetk võib midagi juhtuda. Litter jõuab ühe värava alt teise alla vaid loetud sekunditega ning mingit jokutamist – nagu mõnes teises pallimängualas võib esineda – ei kohta. Samuti lisavad vürtsi eemaldamised, mis annavad ühele meeskonnala arvulise ülekaalu ja võimaluse vastane surve alla panna.

Ainsaks miinuseks võiks öelda, et võrreldes teiste tuntumate spordialadega on jäähokis rohkem puhkepause. Täpsemalt lauhtab kolme perioodi kaks 15-20 minutilist pausi. Samas võib see ka plussiks olla, et jõuaks vahepeal rahulikumalt koefitsiendid üle vaadata ja ühe võileiva juurde teha.


Laskesuusatamisele panustamine

Laskesuusatamine on üks neid spordialasid, kus on üllatused kerged sündima. See tähendab, et ka panustajatel on võimalik heal päeval tabada väga kõrgeid koefitsiente.

Distantsidel on üldjuhul stardis ligi sada sportlast ning kõrgeimate kohtade nimel on neist võimelised heitlema umbes veerandik. Eriti tasavägine on konkurents naiste seas, kus Norra sportlaste ülekaal on aegamööda muutunud tagasihoidlikumaks.

Viimaste aastate jooksul on laskesuusatamine muutunud aina populaarsemaks ja tänu sellele on ka kihlveokontorid hakanud pakkuma rohkem ja põnevamaid valikuid. Tavapäraselt saab ennustada võitjat, poodiumile pääsejaid, edukaimat rahvust ja kindla sportlase tabamusi lasketiirudes.

Võrreldes pallimängualadega on suureks plussiks asjaolu, et mingit vaheaega/pausi ei ole ning terve võistluse vältel käib pingeline andmine. Samuti on Eestis kõik ülekanded saadaval vabalevis.

Miinuseks võiks tuua asjaolu, et laskesuusatamine on teatud juhtudel isegi liiga ettearvamatu ja seetõttu pakuvad ka kihlveokontorid väga kindla peale koefitsiente, mis ei ole panustajatele kõige väärtuslikumad.


Võrkpallile panustamine

Kahtlemata ei saa jätta mainimata üht suurimat pallimänguala jalgpalli ja korvpalli kõrval, milleks on võrkpall. Jällegi on tegemist spordialaga, milles juhtub lühikese aja jooksul palju ning olukorrad muutuvad kiiresti.

Võrreldes jalgpalli, jäähoki ja korvpalliga on küll panusevalikud üldjuhul ahtakesemad, kuid piisavalt soliidsed, et endale midagi meelepärast leida.

Põnevusest aga puudust ei ole, sest igas geimis tuleb meeskondadel täis saada kindel punktisumma ning tihtipeale kujunevad geimide lõpud väga tasavägiseks ja ülipingelisteks.

Miinuseks tooks välja kohtumiste madala arvu. Võrreldes korvpalli ja eriti jalgpalliga, leiab igapäevaselt aset kordades vähem kohtumisi ja seega on raskem leida ka sobivaid matše.


Võitlusspordile panustamine

Kuigi võitlussport ei kuulu maailma populaarseimate alade hulka, siis on sellel olemas oma kindel koht spordimaastikul ja seda igati teenitult.

Võitlusspordialad, nagu poks, MMA ja maadlus, on populaarsed panustamiseks, kuna need pakuvad suurt põnevust ja ettearvamatust. Tulemus sõltub sageli üksikute võitlejate oskustest ja taktikast, samuti nende füüsilisest ja vaimsest ettevalmistusest, mis muudab võitja ennustamise keeruliseks.

Ning kui võitja ennustamine on keeruline, siis on see heaks indikaatoriks, et ka kihlveokontoritel on keeruline täpseid koefitsiente pakkuda ja seetõttu võib võitlusspordi panustes leida tihtipeale väärtuslikke valikuid.

Kergeks miinuseks(mõne jaoks kindlasti ka plussiks) on matšide pikkus. Õigemini nende pikkuse puudumine. Kui tavaline spordisõber on harjunud vähemalt pooleteist tunni pikkuse jalka-või kossulahinguga, siis MMA võitlus võib piirduda vaid mõne minutiga.


Ameerika jalgpallile panustamine

Kuigi Eestis ei ole Ameerika jalgpalli jälgimine kõige populaarsem, siis üle ookeani on see kõige vaadatuim spordiala.

Ameerika jalgpallile panustamine sobib eelkõige neile, kes naudivaid pikki spordimatše. Nimelt keskmiselt on ühe kohtumise kogupikkus umbes kolm tundi.

Panustevalikute poolest teeb Ameerika jalgpall tihtipeale silmad ette ka tavalisele jalgpallile, sest selles spordis on lihtsalt nii palju erinevaid sündmusi, millele koefitsiente pakkuda. Just seetõttu on antud ala paljude panustajate lemmikturuks.

Üle ega ümber ei saa Ameerika jalgpalli keerukusest. Võrreldes paljude teiste pallimängualadega on reegleid rohkem ning need võivad tekitada parajas koguses segadust.

Miinuseks tooks järjekordselt välja, et kohtumisi on vähe ning aastaringselt Ameerika jalgpallile panustada ei ole võimalik.


E-spordile panustamine

E-Sport on küll lühikese ajalooga, kuid muutub iga aastaga populaarsemaks. Seda ka panustajate seas.

Tihti leiavad E-spordi lahingud aset turniiri-formaadis ning see annab panustajatele võimaluse koguda rohkelt informatsiooni erinevate meeskondade kohta ja teha läbimõeldud valikuid.

Samuti on E-sport äärmiselt vaheldusrikas. Mõõtu võetakse nii tulistamismängudes kui ka erinevates strateegia-ja rallimängudes.

Turniirid on lihtsasti jälgitavad, sest üldjuhul leiab kerge vaevaga intenetistriime, mis tasuta ning hea kvaliteediga e-sportlaste tegusid vahendavad.

Miinuseks asjaolud, et turniirid toimuvad üsna harva, reeglid on tavalise spordisõbra jaoks keerulised ning kindlasti on vaja varasemat kokkupuudet arvutimängudega.


Kokkuvõte

Lisaks välja tootud spordialadele ei saa nimetama jätta ka golfi, noolemängu, käsipalli, pesapalli ja hobuste võidusõitu, kuid seekord need tabelisse ei mahtunud.

Kokkuvõtteks võib öelda, et panustaja vaatevinklist läbivad enamus spordialasid sarnased jooned. Suurimad erinevused tulevad sisse meeskonna-ja individuaalspordi võrdluses ning panustevalikute varieeruvuses. Mõni spordiala on lihtsalt populaarsem ja seetõttu võidavad need ka rohkem kihlveokontorite tähelepanu.

Panustamiseks tuleb lihtsalt leida see spordiala, milles tunned ennast kõige kodusemalt ning suudad teha piisavalt eeltööd ja analüüse, et langetada läbimõeldud ja kaalutletud otsus.

Scroll to Top